Yazar Kasa POS / ÖKC

Hem yazar kasa hem de POS uygulamasını üzerinde birleştiren ve bugüne kadar kullanılan yazar kasalardan çok daha fazla teknik özelliğe ve güvenliğe sahip yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu tebliğler gereği, mobil pos cihazı kullanan ve 3100 sayılı kanun kapsamına giren tüm işyerlerinin Yazar kasa Pos cihazı kullanmaları gerekmektedir.

Bu işyerleri kademeli geçişler ile 31/12/2015 tarihine kadar eski, mevcut yazar kasalarını yeni Yazar kasa Pos’lar ile değiştirmek zorundadır. Bu yeni uygulama ile satış sonrası satış bilgilerinin eş zamanlı Gelirler İdaresi Başkanlığına iletilmesidir.

  • İlgili firmalar 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren kullandıkları Mobil Pos yerine yeni nesil ödeme kaydedici cihaz satın alarak kullanma zorunluluğu,
  • 01/01/2014 tarihinden itibaren mali hafızaları dolan ödeme kaydedici cihazlara yeni mali hafıza takılmayacak ve bu cihazlar hurdaya ayrılacak olup yeni nesil ödeme kaydedici cihaz alma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Bunların dışında kalan işyerleri 21/12/2015 tarihine kadar mevcut yazar kasalarını kullanabilecektir.
  • Yasal düzenlemeye işyerinizin tabi olup olmaması konusunda en doğru bilgiyi Muhasebeciniz ya da Mali Müşavirinizden öğrenebilirsiniz.


Çalışma Koşulları için tıklayınız.
Pos Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.